ถ้าเจอ internal link ที่มีปัญหาคลิคแล้วตาย อ่านวิธีแก้ขั้นต้นครับ

ลิงค์หน้านี้ไปที่เฟซบุ๊คของคุณ Share
Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ช่วยวิจารณ์หน่อยครับพี่ๆ
Wed-14-Oct-2009, 07:25, (This post was last modified: Thu-15-Oct-2009, 07:02 by Busoh_Sensen.)
ช่วยวิจารณ์หน่อยครับพี่ๆ
คือวงเพื่อนเค้าฝากโพสมานะครับคือเป็นวงใหม่ชื่อ เนรมิตรดิจิตอล

เป็นงาน Remix สองเพลง ลองเดาดูว่าเพลงอะไร น่าจะเคยผ่านหูกัน ^^

้แต่ทั้งหมดเป็นเดโมอยู่ Demo อยากทราบว่าควร

เพิ่มหรือลดอะไรดีเห็นว่าพึ่งมาจับแนวนี้

http://www.imeem.com/people/dEV0vN/playl...-playlist/

Time Past กับ Remix 1 เป็นเพลงรีมิกซ์

ส่วน Backpack Paranoid นี้เป็นเพลงแต่งใหม่ครับ

ยังไงก็ขอฝากเนื้อฝากตัวด้วยนะครับ
Wed-14-Oct-2009, 12:37,
RE: ช่วยวิจารณ์หน่อยครับพี่ๆ
เมื่อไหร่จะเลิกใช้ inmeem กันซะที
เข้าไปฟังเฉยๆก็ไม่ได้ ต้อง log in อีก Onloo
Mon-19-Oct-2009, 04:07,
(Wed-14-Oct-2009, 07:25)Busoh_Sensen Wrote: เป็นงาน Remix สองเพลง ลองเดาดูว่าเพลงอะไร น่าจะเคยผ่านหูกัน ^^

Time Past and Remix 1:
I think the music is quite interesting. I could not guess what is the original song for "Time Past", but that does not matter since I think the arrangement is captivating enough for me to keep listening. "The remix 1" is cool krub.

Backpack Paranoid
I assume that the song in this genre does not have lyric. If that is the case, I think the arrangement is too simple to keep the audience interested throughout the song. I am not saying that the song is not good. In fact, I think the lead is pretty cool and the song creates a certain mood that is appropriate in some contexts. However, as a stand-alone song, I am looking for a little more surprises.

Just my opinion krub Hip
Mon-19-Oct-2009, 11:42,
ฟังแล้วครับ
แต่ผมไม่ถนัดแนวนี้อ่ะ ^_^
Tue-1-Dec-2009, 09:39,
ขอบคุณทุกท่านที่ตอบและเข้ามาฟังครับ

Forum Jump:

Quick Theme: